Јучерашњи трагични догађај у ОШ „Владислав Рибникар“ изазвао је сложена и различита осећања у свима нама- туга, бес, страх, анксиозност…само су нека од њих. И ми одрасли тешко се носимо са интензивним осећањима поводом овог догађаја и безброј питања која се намећу, а нашој деци је свакако још теже.
Сада је посебно важно да родитељи и старатељи прате своју децу, обрате пажњу на њихово понашање, да се са децом разговара о томе како се осећају, шта размишљају, и уколико је потребно, потражи стручна помоћ како би превазишли стреснеситуације кроз које пролазе.
Дешава се да знаци психолошког стреса код деце прођу неопажено, али нагомилани стрес утиче на здравље и понашање деце. Неке од физичких реакција на стрес су умор, стомачни проблеми, болови у грудима, вртоглавице, главобоље, дрхтање, слабост… , а од психолошких симптома моу се јавитиинтензивно осећање туге, претерана брига за друге, повећано супротстављање ауторитетима, склоност ка ризичним понашањима, агресија, самоповређивање, осећање безнађа, осећања кривице и срамоте…
Ви најбоље познајте своју децу. Разговарајте са њима што више, слушајте их пажљиво и посматрајте, реагујте уколико уочите промене у понашању… Причајте са њима уколико имају потребу да разговарају,какве год да су теме, трудите се да их заштитите и учите да селективно прате информације, да критички приступе свему и да превазиђу болна и непријатна осећања на конструктиван начин.
Психолошку подршку можете пронаћи на следећим местима:
*Институт за ментално здравље- 0638681757, 0638682217
*Клиника за психијатрију УКЦС- 0668300854 за телефонску подршку и 0113662124 и 063310723 за заказивање сеанси
* NADEL- Национална дечија линија 116111, саветодавни телефон за родитеље 0800007000
*Центар Срце- 0800300303
*Сајт https://svejeok.rs/ – заказивањем онлајн саветовања или писањем путем chat box-a
Чувајте се! И чувајте своју децу!
Школски психолог Ружица Петровић Гашевић доступна је на мејл адресама ruzicapsiholog@